✴️ Proč na tom záleží?
Agenturní byznys model majitelům umožňuje rychlejší zisk a méně rizika. Při práci pro klienty navíc můžete získat insight k problémům, které můžete přetavit do produktu.
📍 Problém
Společnosti mívají proměnlivé a časově omezené potřeby, ke kterým jim interně chybí know-how a zkušenosti. Potřebují rychle zaplnit specifickou pozici (CFO/CTO) nebo získat pár člověkodnů vysoce profilovaného experta měsíčně.
📏 Řešení
Agentury a malá studia řeší firmám tyto problémy rychle. Firmy nemusí hledat, přijímat a obhospodařovat velké týmy a krátkodobé pozice.
📙 Pojmy a dojmy
Pod pojmem “agentura” se nám vybaví různé věci. Personální agentura dodávající dělníky do automobilek, cestovka plánující nám itinerář a dopravu na dovolené, headhuntingové firmy hledající zkušené profesionály do korporátů, komunikační agentury zajišťující PR a cokoli mezi tím.
Agentury také nabízí různou škálu služeb (nalezení vhodných kandidátů, výběrové řízení, administrativa, zastupitelnost, řízení projektu,…) a liší se, zda dodaný profesionál/tým pracuje pro agenturu (může pracovat na více klientech), je krátkodobě agenturou najat na specifický projekt nebo je najat firmou. Někdy se jedná o prověřené profesionály, kteří s agenturou spolupracují dlouhodobě (niche agentury), jindy se kandidáti hledají na klíč.
💼 Hráči, firmy, projekty
S čím vším vám mohou agentury pomoct? V digitálním světě již téměř na cokoliv od specificky vyprofilovaných po generalisty.
- Skillminers — externí kapacity marketingových specialistů
- Supercoders — Front-end development
- SlajIT — webové stránky, e-shopy a digitální projekty na míru
- Studio D Radiodurans — výzkum, design a strategie pro specifické klienty
- FKTRY — studio nabízející kreativní kapitál výměnou za shares na základě kritiky od zakládajícího člena ze známé agentury Ustwo, více v sekci předpovědi
- YYY — strategie & branding
- Court of Moravia — gamifikace, firemní kultura, rozvoj společnosti
- Svetneziskovek — poradenství pro neziskovky
- SFG — financování nemovitostí a podnikatelských záměrů
- Kilta — kolektiv jednotlivců se znalostmi v digitálu
🔮 Předpovědi
- Agentury se přepínají od služeb k SaaSu. Když mnoha zákazníkům řešíte podobný problém, vytvoříte si pro to nástroj. A ten můžete formou SaaS nabízet dál a diverzifikovat příjmy, nebo zcela přepnout na SaaS model. Basecamp nebo Mailchimp byly původně agentury, než se z nich staly známé platformy. Agentura Ewing si vytvořila nástroj Jollor (správa sociálních sítí), který nabízí i jako SaaS.
- Specializované agentury a studia budou stále více spolupracovat, spojovat se a utvářet strategická partnerství, aby pokryly větší škálu zákaznických potřeb. YYY agency (strategie, kampaně) je v “rodině” s Bumerangem (video produkce) a Spoj.se (grafické studio). A chtějí do rodiny přidat mediálku, tech agenturu a social agenturu. Taková partnerství šetří náklady, umožňují mít jeden account tým napříč skupinou a sdílet know-how.
- Platformy se budou snažit získat agentury do svého ekosystému. Certifikace Sklik, Heureka partner nebo Shoptet partner v našem rybníčku, nebo AWS a Meta business partner v tom globálním.
- Agentury a studia budou více transparentní, decentralizované a budou vytvářet specializované kolektivy, které budou pracovat v symbióze s firmami na určitém druhu práce, který bude dávat oběma stranám smysl.
- Bude stále častější, že zaměstnanci agentur budou získávat podíl nejen v agenturách, ale také u klienta. Pěkným příkladem jsou web3 projekty (např. we3 iniciativa, za kterou stojí Charlota Blunárová). Profesionálům se totiž z dlouhodobého hlediska nevyplatí pracovat pro agenturu, protože to nevykryje příležitosti startupu (State of the Digital Notion).
- Mzdy se globálně více sjednotí. Některé velké firmy včetně Facebooku přizpůsobují mzdy podle lokality, odkud zaměstnanec pracuje. Jiné nabízí stejnou odměnu za stejnou práci. Druhá možnost je zajímavější pro talenty.
🌱 Příležitosti
- Ukažte svou reálnou práci. Vybudujte si portfolio, ukažte kvalitní recenze a přidejte úspěch, co se vám na projektu povedlo. Inspirovat se můžete u kluků z Remembership.
- Buďte efektivní a vytvořte procesy, které se budou opakovat. Čím více je vypilujete, tím více ušetřeného času a zisku. Poradí Obsahovka nebo Mediář.
- Standardizujte svou nabídku a nabídněte balíčky služeb. SlajIt nabízí webovou stránku, komplexní prezentaci nebo eshop. “Na míru” řešení ale nezahazujte.
- Tvořte pro zákazníky (firmy) hodnotu ještě dřív, než si plácnete. Inbound marketing vám pomůže přivést zákazníky na začátek vašeho Funnelu. Zrovna čtete Trendsletter od Kilty, což je naše přidaná hodnota pro vás. A kdo ví, třeba si spolu taky někdy plácneme. Když už se známe ;)
- Vybudujte agenturu na platformě. Můžete se inspirovat “nekonečným” seznamem (nebo si vyberte jinou oblast ze seznamu).
- Vytvořte specifickou práci/portfolio na míru vašemu vysněnému klientovi. V nejlepším začnete pěknou spolupráci, v nejhorším budete mít portfolio. V Status Quack si sepsali vysněné klienty a ty oslovili s konkrétním proposal. Byl to risk a práce navíc, ale díky tomu dělali třeba pro internetový prohlížeč Brave v začátcích jeho spuštění.
- Spolupracujte s dalšími agenturami. Staňte se partnery platforem a dostaňte se do jejich databází ověřených konzultantů.
- Automatizujte a používejte nové technologie. Třeba model DALL·E. Jsou už agentury, které jej hojně využívají. K čemu by šel použít?
- Profilujte se. Nejen produktově, ale také geograficky. Schopnost navnímat geografický kontext a kulturní zvyklosti bude hrát nejen v salesu/marketingu, ale také designu větší roli.
👉 Klíčové myšlenky
- Agentury mají nižší riziko i odměnu v porovnání se SaaSem, ale disponují vyššími maržemi a nevyžadují takovou vstupní investici.
- Zakladatelé agentur většinou sami v agentuře pracovali, jsou experti na určitou oblast (seniorní zaměstnanci nebo freelanceři) nebo kolem sebe vybudovali komunitu. Martin Andrle také nejdříve založil a vedl agenturu, která se později transformovala do podoby Kilty, protože jsme chtěli reagovat na potřeby freelancerů a zároveň se zbavit klasických neduhů agentur. Více o tomto procesu v našem článku.
- Agenturní byznys se špatně škáluje. Můžete mít vyšší tržby, ale budete mít menší marže. Čím větší budete, tím více peněz spálíte na koordinaci a interních procesech. Naopak Saas a tržiště mají pozitivní škálovací efekt.
- Agentury mají vysokou Customer lifetime value, která ospravedlňuje neškálovatelný byznys model (komunikace 1-na-1, background checky, personalizované zprávy atp.)
- Opatrně na cashflow. Pokud zakládáte malou agenturu, nezapomeňte že firma vám za vaše služby zaplatí s určitým odstupem. Raději si domluvte na fakturách od vašich dodavatelů (freelancerů) delší splatnost.
- Firmy (obzvláště korporáty) raději upřednostní agenturu před volnonožcem pro vnímaná nižší rizika. Agentura spíš doručí, co slíbila.
🙅 Jiné pohledy
“Agenturní byznys model je na pendrek.”
> Rozhodně není perfektní, ale není radno jej podceňovat. Standardizovaná nabídka služeb má svou hodnotu a dá se také prodat. Majitelé agentur navíc mohou získat insight z trhu o problémech svých klientů, které by šly škálovatelně řešit pomocí SaaS, digitálních produktů nebo tržišť. Některé agentury získávají podíl u klienta.
“Dříve nebo později ti zkušenější lidi chtějí tvořit něco vlastního.”
> V klasickém agenturním světě to jde velmi těžko. A váš vlastní úspěch vás podrazí. Ale kdo říká, že si vaše fungování nemůžete upravit? To je přesně důvod, proč Kilta stojí někde na pomezí agentury a komunity profesionálů. Z pohledu zákazníka stejné (procesy, smlouvy, NDA,…), ale z pohledu týmu férovější (podíly, transparentnost, decentralizované rozhodování, partnerství,…). Inspirujte se naším Code of Conduct.
🔗 Další zdroje
- Příběhy českých zakladatelů agentur a studií
- Externista, nebo zaměstnanec: Odhalte skutečný rozdíl | Pavel Pajkrt
- Knížka Built to sell
- Neomezené volno i možnost říct, pro koho chcete pracovat. Svobodná agentura v Česku
- Task-Level, Project-Level, Owner-Level Thinkers • A framework to think about while building your team.
- What 15 CEOs Learned Building Top Agencies • Hard-won lessons from successful agency CEOs.
O podnikání v agenturách, výhodách i strastech se můžete pobavit s Martinem Andrlem, většinovým majitelem Kilty a zakladatelem studia Status Quack.
👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.
Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.
Kurátor tohoto čísla: Ondřej Běnek z Kilty.