Trendsletter #11: Ecosystems

Kilta
4 min readApr 13, 2022

--

Trendsletter byl publikován 16/03/2022

✴️ Proč na tom záleží?

Ekosystémy benefitují ze synergického efektu, který tvoří smysluplné propojení účastníků. Průzkum mezi 2000+ CEOs naznačuje, že byznys model postavený okolo platforem generuje rychlejší růst tržeb i zisku než jiné strategie (Berman et al. 2018).

📍 Problém

Jaký má a může mít můj produkt kontext a jaké specifické potřeby může naplňovat? Hledat příležitosti i kapacity, jak rozšiřovat digitální produkt (platformu), je náročné. Nebývá výhodné být solo-standing.

📏 Řešení

Tvoří se digitální služby, nadstavby a propojení, které vylepšují a rozšiřují funkcionalitu platforem. Riziko i potřebné kapacity přecházejí na “partnery” i s připravenou infrastrukturou a základnou potenciálních uživatelů.

📙 Pojmy a dojmy

Ekosystém = Komplexní síť vztahů, interakcí a vlivů, ve které se jedinec/firma pohybuje. Prosperita a fungování jednoho článku přímo ovlivňuje prosperitu ostatních.

Platforma = Produkt, servis, infrastruktura nebo technologie, která je nezbytná pro fungování širšího ekosystému aktivit a řeší problém mnoha organizacím i uživatelům (typickým příkladem je App Store pro aplikace). Platforma je základním kamenem ekosystému, kterému dominuje.

Ekosystémy mají stejnou strukturu, ve které se objevují 4 druhy hráčů: owner (drží kontrolu a nastavuje pravidla), poskytovatel/é (umožňují interagovat s obsahem), producenti (vytváří a nabízejí služby/nadstavby) a zákazníci (platí).

Diagram inspirován: Van Alstyne et al. 2016:58.

💼 Hráči, firmy, projekty

Mnoho platforem je otevřeno pro vývojáře, kteří na nich budují své nadstavby, které brilantně naplňují potřebu niche skupiny:

Dejme si konkrétní příklad. Slack firmám řeší real-time komunikaci. Do té doby se posílaly e-maily. To bolelo, pamatujete? Slack je univerzální a obecný nástroj a na mnoho konkrétních situací nestačí. Nabízí ale knihovnu aplikací, které jeho funkcionalitu rozšiřují, ale neplevelí základní produkt pro ty, kdo to neocení:

  • DocuSign — Podepisování dokumentů.
  • Simple Poll — Hlasování ve firmě nebo týmu.
  • Remoty — Plánování ToDos v týmech.
  • Officely — Loguje kolegy do kanceláře.
  • Donut — Rituály týmu, propojování na HO.
  • Polly — Získání zpětné vazby v týmu.
  • … A mnoho dalších.

Jsou firmy, které si uvědomily důležitost integrace a zaměřují se jen na stavění mostů, jako je například make.com (bývalý integromat.cz).

🔮 Předpovědi

  • Platformy se budou snažit přilákat producenty služeb. Shopify po vzoru Apple nebo Googlu snížilo vývojářské poplatky.
  • Platformy budou pokračovat ve vyvíjení funkcí, které se osvědčily jako pluginy/apky. Pluginy budou ale nadále prosperovat, protože jsou schopny efektivněji řešit specifické problémy.
  • Projekty budou rozmělňovat riziko a nebudou závislé na specifické platformě. O zpětnou vazbu s Polly si můžete říct nejen ve Slacku, ale také na Teamsech nebo Zoomu. Jedna platforma vás může (ze dne na den) lehce vypnout/představit vlastní řešení. To lehce položí i velkou firmu (Apple vs. Duet/F.lux).

🌱 Příležitosti

  • Chcete mít úspěšný produkt? Pak nevyhnutelně musí žít v kontextu nástrojů, které lidé už teď používají. To znamená integrace, nadstavby, APIčka,…
  • Můžete rychle validovat problem-solution i product-market fit. Dodáte řešení do existujícího prostředí, kde už jsou uživatelé. Využijte toho, že je tam nemusíte zvát (marketingová komunikace) a že už znají prostředí.
  • Pokud se nechcete nechat zaháčkovat (platformám často musíte odvádět část zisku, nikdy nemáte jistotu, že vás ze dne na den nevypnou… zdravíme očesané chatboty z Facebooku!), použijte web 3.0. Zmírněte riziko, díky blockchainu nejste ve spárech tvůrců platformy.
  • Vybudujte kolem platformy Software as a Service / Data as a Service. Jako Super.so staví na Notionu, nebo JungleScout tahá data z Amazonu.
  • Čtěte recenze současných pluginů, apek a řešení. Najděte mezery mezi očekáváním a realitou a vybudujte nejlepší řešení pro specifický niche. Víte, které pluginy na Wordpressu mají rozmrzelé uživatele?
  • Pokud máte SaaS, udělejte z něj platformu. Jednoduše pozvěte další šikovné lidi, aby váš ekosystém vylepšili.

👉 Klíčové myšlenky

Pokud tvoříte nadstavbu nad nějakou platformou, má to své plusy i mínusy:

  • Jste držený uvnitř (poplatky, pravidla) a kdykoli vás můžou vypnout.
  • Ne vždy musíte získat přístup ke všem datům zákazníků.
  • Pracujete s existujícím obecenstvem, nemusíte tolik řešit marketingovou komunikaci a můžete extrémně rychle vyrůst.

Proč být součástí ekosystému? Je to konkurenční výhoda… Uživatelé raději chodí do obchoďáku, kde vyřídí všechno najednou. A raději budou používat jedno řešení, které vyřeší všechny jejich potřeby.

Ekosystémy jsou typické tím, že se u nich vyskytuje network effect — čím více producentů (tvůrců obsahu/služeb) a konzumentů (zákazníků) spadá pod ekosystém, tím větší hodnotu přináší všem zúčastněným.

Většina existujících platforem jsou úspěšné firmy, které ovládly svůj trh. Je těžké stát se novou platformou, více příležitostí čeká na ty, kteří je rozšíří.

Nepodceňujte riziko platformy, kterému čelí každý byznys. Podcasty jsou závislé na Spotify nebo Apple Podcasts, kamenné prodejny zase na regulacích i majitelích.

Platformy mají výhodnou pozici: externalizují riziko (neúspěšné pluginy) a zkasírují zisky v podobě poplatků od těch oblíbených.

O využití platforem a ekosystémů u vašich produktů se můžete pobavit s Martinem Andrlem z Kilty.

👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.

Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.

Kurátor tohoto čísla: Ondřej Běnek z Kilty.

Archiv starších čísel a trendů.

--

--

Kilta
Kilta

Written by Kilta

We are all about tech guilts of the 21st century and the challenges of remote work for tech designers.

No responses yet