Trendsletter #19: DAOs

Kilta
6 min readSep 20, 2022

--

Trendsletter byl publikován 26/08/2022

✴️ Proč na tom záleží?

V roce 2020 se ve světě kryptoměn řešilo DeFi. V posledních letech se věci točí kolem NFTs a DAOs (decentralizovaných autonomních organizací).

📍 Problém

Na rozhodnutích v tradičních organizacích se můžete podílet, pouze pokud se dostanete na vrchol žebříčku.

📏 Řešení

DAOs představují způsob, jak sjednotit zájmy skupin a dosahovat společných cílů pomocí kolektivní správy kódu. Každý člen může hlasovat o rozhodnutích a efektivně podávat návrhy na zlepšení.

📙 Pojmy a dojmy

 • DAO je organizace, která stojí na blockchainu a je řízena svými členy, kteří mohou pomocí hlasování kontrakt upravit nebo zastavit.
 • Pravidla řízení DAO jsou definována ve smart contracts.
 • Smart contract = soubor pravidel napsaných tak, aby bez zásahu člověka prováděly předem naprogramované transakce, jakmile jsou splněny určité podmínky. Pravidla a záznamy transakcí z pokladny jsou transparentně uloženy v blockchainu. O pravidlech rozhodují členové DAO, kteří jsou motivováni prostřednictvím nějakého mechanismu tokenů. Jakmile se členové kolektivně rozhodnou pro určitou akci, smart contract toto rozhodnutí automaticky vykoná.
 • Uživatelé získávají hlasovací práva v DAO různými způsoby. Jeden z nich je zakoupením governance tokenu. Držením těchto tokenů mají členové obvykle možnost vlastnit v DAO kapitál, navrhovat nové iniciativy a podílet se na utváření budoucnosti organizace. Váha hlasu člena obvykle závisí na částce, kterou do projektu přispěl. Vlastnit governance token je trochu jako držet kapitál v začínajícím podniku — pokud se DAO stane úspěšným, dojde ke zhodnocení kapitálu. Někdy se governance přidá tokenu dodatečně (umělecké NFTs, kolem kterých se zformuje DAO). Governance funkce může být delegována i bez vydání governance tokenu a pouze se do kontraktu zapíše, která peněženka může hlasovat.
 • Ve větších DAOs se mohou vytvořit týmy, které se zabývají různými aspekty organizace.
 • Existují DAOs s různými posláními i DAOs, které ještě neví, co budou dělat, ale chtějí sdružovat podobně smýšlející lidi.
 • Členové mohou pro DAO také pracovat. Obvykle existuje řada interních pracovních míst, včetně pozic v oblasti distribuce tokenů a správy pokladny.

💼 Hráči, firmy, projekty

 • Astro — platforma pro vytvoření DAO na NEAR blockchainu.
 • The Divergents — původně NFT sbírka, která vyústila v DAO a podílí se na zlepšení současného světa. DivergentDAO darují třetinu zisků z projektu a každý člen bude moci po celý rok 2022 předkládat dobročinné a kulturní projekty. Následně se bude hlasovat o jejich finanční podpoře.
 • WE3 — designový kolektiv spolupracující se začínajícími startupy na web3 a krypto produktech. Skrz společnou treasury je z části také DAO a jeho co-founderem je Charlota Blunárová.
 • BohemianDAO — česká nezisková DAO vytvořená za účelem financování lokálních projektů podporujících vzdělání a adopci Ethereum/DeFi ekosystému. Podpořila spolek Holky v kryptu.
 • Futureland DAO — česká NFT vzdělávací platforma a komunita zaměřená na blockchain, kryptoměny, NFT, VR a jejich použití v praxi.

🔮 Předpovědi

DAOs začnou zakládat a vlastnit lokální firmy a organizace. Bude běžné, že DAOs budou mít pobočky v různých jurisdikcích i vlastnit nemovitosti.

DAOs se sociálním dopadem se stanou běžnými. Příklad využití — fundraising, NFT aukce…

Interakce DAO2DAO se stanou stejně běžné jako B2B a B2C. Více o spolupráci DAOs zde.

DAOs budou využívat SubDAOs (menší pracovní skupiny a projekty v rámci DAO) k rychlejšímu pohybu. Velké skupiny mají vyšší náklady na koordinaci a požadavky na konsensus. Např. mClub je SubDAO Seed Club.

Finální podoba DAO: The Network State. “Technologie nám umožňují zakládat nové společnosti, nové komunity a nové měny. Můžeme je však využít i k založení nových měst, nebo dokonce nových zemí?”

Vzniknou Search Fund DAOs. Jsme jen malý krůček od zadávání kritérií NFT namísto konkrétních NFT.

Vzniknou PACDAOs (Political Action Committee DAOs), které budou lobbovat za výsledky v digitálním i fyzickém světě.

Budeme svědky oddělení mincí od státu a denacionalizace peněz.

Treasury Swaps budou stále běžnější.

 • Seed Club vyměňuje tokeny s DAOs ze svého inkubátoru.
 • Sloučení DAOs Fei a Rari předcházel treasury swap.

Možná nás čeká “DAOcom” bublina, jakmile si veřejnost uvědomí potenciál DAOs jako třídy aktiv. “DAOs s námi zůstanou, ale může nastat situace 80–20, kdy 20 % DAOs získá 80 % výsledků a zbývajících 80 % zanikne.”

🌱 Příležitosti

Vytvořte nástroje pro DAOs.

 • DAOhaus umožňuje snadno zakládat a provozovat DAOs
 • Gnosis Safe je pokladna pro DAOs
 • PartyBid pomáhá organizacím nakupovat NFT
 • Colony usnadňuje založení DAOs
 • Juicebox pomáhá financovat lidi a projekty
 • Snapshot je decentralizovaný hlasovací systém
 • Beyond je sbírka nástrojů pro web3 komunity
 • Coordinape pomáhá škálovat komunity a motivovat k účasti

Nabízejte služby pro DAOs.

Pracujte pro DAOs.

Nabízejte vzdělávací zdroje týkající se DAO.

Napište stanovy své DAO. Jaké je její poslání? Podívejte se na ENS DAO Constitution.

Sestavte si křivku oddanosti komunity a využijte ji při tvorbě onboardingu.

💥 Rizika

Riziko smart contracts — bezpečnost The DAO, BadgerDAO, FWB
a dalších byla ohrožena. Nemožnost rychle reagovat na chyby v kódu činí DAO zranitelnou vůči útokům hackerů.

 • Přečtěte si příběh o The DAO — první DAO na platformě Ethereum z roku 2016, ze které bylo kvůli chybám v kódu ukradeno 3,6 milionu ETH. Komunita nakonec získala aktiva zpět, ale rozhodla se DAO rozpustit.

Sociální inženýrství — Administrátor CityDAO byl hacknut. Jeho účet pak byl použit k oklamání členů komunity. Hacker získal 29,67 ETH.

MetaDAO ukradlo 800 ETH. Vyhněte se DAOs s nedůvěryhodnými zakladateli.

Nedostatečná kompenzaceUniswap a OpenSea čelí konkurenci networků vlastněných DAO kvůli nedostatečné kompenzaci pro účastníky sítě.

👉 Klíčové myšlenky

 • Blockchain radikálně mění finanční systém. Dnes však umožňuje i vznik nových typů organizací, které mohou fungovat autonomně, transparentně a efektivně.
 • DAOs mají potenciál zcela změnit způsob, jakým funguje správa organizací. Přidanou hodnotou DAOs a web3 je možnost budovat komunitu.
 • Záruky jsou v DAOs silnější než v tradičních organizacích. Místo společenských smluv se můžete spolehnout na smart contracts.
 • DAOs jsou antifragilní — nabourání je posiluje.
 • DAOs nejsou dokonalé. Jsou extrémně novou technologií, která stále přitahuje kritiku kvůli obavám ohledně legálnosti a bezpečnosti.
 • DAOs umožňují investorům sdružovat finanční prostředky, investovat je do začínajících startupů a decentralizovaných projektů a sdílet riziko a zisky.

🙅 Jiné pohledy

“Nejde o nezastavitelné organizace. Lze je zastavit.”
Chce čínská vláda zastavit Bitcoin?
Pravděpodobně ano. Může?
Pravděpodobně ne. Americká vláda bojovala proti kryptografii. Neúspěšně. DAOs mají na své straně Streisand effect. Utlačované DAOs se mohou vrátit silnější.

“Co je špatného na centralizaci?”
Ve většině případů nic. V ostatních případech cenzura nebo korupce.

“Bariéry vstupu jsou stále vysoké.”
Kromě informovanosti zpomaluje zavádění DAOs finanční nedostupnost a špatná uživatelská přívětivost. Vzpomeňte si ale třeba na první mobilní telefony a notebooky. Ty se nakonec podařilo zdemokratizovat.

“Je to nebezpečné.”
Z případu The DAO je evidentní, že auditování kódu je velmi důležité. Kód je veřejně dostupný a stejně, jako ho může vidět jakýkoliv hacker, ho může vidět jakýkoliv tester. Projekt má navíc neomezenou dobu a způsoby ověřování před spuštěním. Není tak nutný audit jen od konkrétní drahé společnosti.

🔗 Další zdroje

Když šéfuje stroj. Decentralizované autonomní organizace si razí cestu světem | E15.cz

Forefront Newsletter — týdenní newsletter o DAOs, NFT a Web3

How to launch a DAO | Bankless — spuštění DAO v 5 krocích

DAOs: Absorbing the Internet | The Generalist

DAOs: Social networks that can rewire the world | Coinbase

DAO Guide od DAO Masters (sbírka nástrojů pro DAOs)

An Airdrop Guide — návod na přípravu a spuštění airdrops

OpenOrgs.info — kolik majetku mají největší DAOs?

The ABCs of DAOs | The Network State

O DAOs se můžete pobavit s expertem tohoto trendsletteru — Jirkou Zlatohlávkem z Kilty.

👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.

Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.

Kurátorka tohoto čísla: Pavlína Kadlecová z Kilty.

Archiv starších čísel a trendů.

--

--

Kilta

We are all about tech guilts of the 21st century and the challenges of remote work for tech designers.