Trendsletter #2: NFT (non fungible tokens)

Kilta
5 min readMar 29, 2022

--

Newsletter byl sestaven v květnu 2021, NFT stejně jako celý krypto-svět se rychle mění, a tak brzy sepíšeme k tématu update.

✴️ Proč na tom záleží?

Digitální koláž NFT od umělce Beeple se vydražila za 69,3 milionu dolarů (1,5 miliard korun) a podobně vysoké částky nejsou výjimkou: 9 postaviček velikosti 24x24 pixelů se vydražily za 16,9 milionů dolarů a to přesto, že je vytvořil v kolekci 10.000 kusů algoritmus, tedy žádný umělec. Za posledních 5 let se vyhledávání “NFT” na Google zvýšilo o 4500% a největší zájem prozatím zaznamenalo v březnu 2021. Slyšet o něm je už i v Česku, Jan Kaláb prodal svou NFT za 0,5 milionu CZK, Petr Mára si naopak koupil Cryptopunka 9920 za 32 ETH (v době nákupu cca 1 mil Kč).

📍 Problém

Tradiční umění je náročné zabezpečit, autorizovat, prodat, skladovat nebo tokenizovat.

📏 Řešení

NFT (Non-Fungible Tokens) představují unikátní kusy tokenů, druhý takový na světě nenajdete.

Ve fyzickém světě bychom je mohli přirovnat k limitovaným sériím sportovních aut, konkrétní nemovitosti nebo zlaté olympijské medaili Jesse Owense. Konkrétní kousek s konkrétním příběhem je jen jeden a podobný není žádný nebo jich je velmi málo. Podívejte se třeba na Portu Gallery.

V digitálním světě NFT můžeme najít:

NFT se snadno ukládají, prodávají, ověřují… a pravým vlastníkem je vždy jen jeden člověk.

📙 Pojmy & dojmy

Non-fungible tokens (nezaměnitelný token) = jednotka dat uložená v digitální knize blockchain, která potvrzuje, že vybrané digitální aktivum je jedinečné, a proto nezaměnitelné.

NFT často reprezentuje umění, např. fotografie, video, zvuk, grafický soubor, které je tokenizováno. Tím je vytvořen digitální certifikát reprezentující vlastnictví položky, který může být prodán nebo být koupen.

Jelikož je každý token unikátní, vznikají celé série NFT, které mají sběratelskou hodnotu.

💼 K čemu všemu se dají použít?

 • Umění — potvrzení pravosti a vlastnictví
 • Sběratelství — potvrzení vlastnictví limitovaných sérií (CryptoKitties, Cryptopunks)
 • Gaming — kupování a prodávání herních předmětů
 • Komunity — členství na základě vlastnictví něčeho
 • Důkaz účasti — sbírání badges pokaždé, když se člověk účastní aktivity nebo osobně…
 • Vouchery — vyměnitelné za dobré víno a jiné
 • další možnosti existují a budou vznikat…

Existuje mnoho míst, kde můžete NFT koupit nebo prodat: OpenSea, Nifty Gateway, SuperRare, Mintable, Zora, GhostMarket, Foundation, Cryptograph a další… Podporu pro NFT nedávno oznámila také eBay!

🔮 Předpověďi

Vzniká mnoho projektů, ale časem se oddělí zrno od plev. Je to jako se start-upy. Přežije jeden z mnoha, jehož hodnota vyletí vzhůru.

Komunity budou členství podmiňovat držením tokenů. A jejich držitelé už dnes platí náklady obětované příležitosti, když neprodávají.

Algoritmy budou tvořit NFT sběratelské série. Cryptopunks byli jednou z prvních, každý unikátní, dohromady jen 10000 kousků. Víc jich nebude. Jednotlivý styl a vzácnost prvků předurčuje jejich hodnotu.

🌱 Příležitosti

Vytvořte si vlastní NFT. Kdo má skvělou výchozí pozici?

 • Franchising sport — NBA nám ukázala cestu. Pokud máte sport s velkou a globální fanouškovskou základnou a s množstvím charismatických sportovců, máte téměř vyhráno.
 • Silné značky — Vyhledávání Googlu ukazuje, že lidé mají zájem o známé filmové letáky nebo Disney umění.
 • Vstupenky — každý budoucí prodej nadále generuje zisk pořadateli. Možná by to dávalo smysl pro pořadatele vyprodaných a známých koncertů nebo sportovních utkání?
 • Sběratelství — kartičky hokejistů, sběratelské Magic the Gathering nebo edice veteránů ukazují, že se lidé rádi pochlubí svými sbírkami. Jste připraveni na digitální verzi?

Profesionální komunita — aukční síně zaměstnávají desítky lidí, kteří musí splňovat přísná kritéria a certifikaci. Co takhle vytvořit komunity nebo certifikaci okolo NFT?

NFT management — tvůrci potřebují profesionály na finance, PR, produkci… a pokud se pustí do prodeje svých děl skrze NFT, budou potřebovat někoho, kdo jim pomůže, naučí je základy a provede je právním a prodejním procesem NFT.

Když je zlatá horečka nejvíce vydělají prodejci lopat a rýčů. Ty zde představují digitální rámečky. Protože lidé, kteří si koupí NFT jej budou chtít ukázat. Konkurence již existuje (Infinity objects, netgear), ale příležitosti jsou veliké. Jeden rámeček prodáte klidně za 8–10 tisíc.

Chcete si NFT koupit? Udělejte si vlastní pořádný průzkum.

👉 Klíčové myšlenky

“Dlouho jsem hledal adekvátní analogii, která by NFT mohla přiblížit „offline“ světu, a asi nejbližší je fotografie podepsaná autorem. Signovaný originál fotografie je takové offline NFT. Můžete mít spoustu kopií, ale jen jedna (či omezené množství) je TA fotografie. Ta má cenu. Ostatní jsou… prostě kopie.” — Petr Mára

O NFT se mluví jako o principu, který umožní digitálním umělcům konečně zhodnocovat jejich díla, která má na počítači zkopírovaná každý. S každým dalším prodejem navíc dostanou podíl.

NFT nabízejí snažší uchování, autorizaci, zabezpečení nebo prodej, než fyzická díla. Oproti centralizovaným digitálním položkám (akcie) nebo fyzickým předmětům máte díky NFT silnější vlastnická práva — Své NFT budete vlastnit, ikdyž by třetí strana (platforma) zkrachovala nebo vám chtěla odepřít přístup.

🙅 Jiné pohledy

“Libovolné NFT si zkrátka mohu stáhnout a uložit.” Ano, také si můžete stáhnout hvezdna_noc.jpg. Budete ji vlastnit? Ne.

“NFT nemají žádné reálný užitek.” NFT představují status, tedy řeší velmi starý problém novým způsobem. Některé lze použít k hlasování nebo výměně za zboží.

“Je to víceméně pyramidová hra a lidé už ztrácí peníze.” Je kupování umění pyramidová hra? NFT mají takovou hodnotu, jakou ji přiřkne společnost, stejně jako umění.

🔗 Bonusové zdroje

 1. Přepálený NFT? | Petr Mára o fenoménu NFT
 2. Petr Mára: O bublině NFT a proč jsem si koupil rozpixelovaný obrázek za milion | Forbes
 3. Obrazoborci spálili Banksyho plakát za miliony, možná tím stvoří novou inflační pojistku | e15
 4. NFT artist Beeple: What people ‘don’t understand’ about my $69 million sale | CNBC
 5. Umění budoucnosti. Co je fenomén NFT a měli byste si nějaké koupit? | Forbes
 6. Crypto Clubhouse: NFTs, NFTs, NFTs! with OpenSea + Katie Haun | podcast

O využití NFT u vás ve firmě můžete konzultovat s Jirkou Zlatohlávkem z Kilty.

👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.

Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.

Kurátor tohoto čísla: Ondřej Běnek z Kilty.

--

--

Kilta

We are all about tech guilts of the 21st century and the challenges of remote work for tech designers.