✴️ Proč na tom záleží?
Micro-SaaS vám umožní vytvořit byznys bez nutnosti hledání investorů a velkých týmů. Můžete ho využít i jako můstek na větší trhy a později ho přeměnit na SaaS nebo platformu. Velké úspěchy začínají malými krůčky.
📍 Problém
Velké SaaS firmy řeší mnoho problémů pro mnoho lidí nebo firem. Zákazníci tak bojují s nedostatkem customizace pro své specifické případy.
📏 Řešení
Micro-SaaS řeší konkrétní problém pro konkrétní skupinu lidí. Provozuje je jen zakladatel nebo malý tým a zaměřují se na jednu funkci, use-case, případně malý soubor funkcí.
📙 Pojmy a dojmy
SaaS je zkratka pro Software as a Service. Tento software je distribuován uživatelům prostřednictvím aplikací nebo samostatného softwaru určeného k poskytování služeb a řešení problémů. Služba je často založena na předplatném, obvykle měsíčním nebo ročním. Existuje však více business modelů, které je možné navzájem kombinovat — reklamy, affiliate atd.
U Micro-SaaS je klíčový pojem micro. V porovnání s většími SaaS firmami jsou tyto podniky a jejich řešení malé, specializované na úzký výklenek trhu. Jsou provozované malým týmem, s nízkými náklady a malou, ale oddanou uživatelskou základnou.
💼 Hráči, firmy, projekty
- Levitio — appka pro správu oddílové činnosti (skauti, hasiči, turisťáky…)
- FlowerChecker — aplikace pro identifikaci rostlin
- PalmApp — poskytuje zaměstnancům včasný přístup k výplatě za již odpracované hodiny. Sami si tak mohou vybrat, kdy ji dostanou
- Eventee — mobilní a webová aplikace pro virtuální, hybridní, nebo osobní konference, workshopy, výstavy a další akce
- Inventoro — umí předpovídat prodeje a automaticky navrhovat optimální nákupní objednávky pro malé a střední firmy
- CleverMaps — business intelligence platforma, která mění způsob využívání dat k řešení problémů souvisejících s polohou
- Freelo — nástroj pro pracovní komunikaci
- Deepnote — platforma pro datovou vědu zaměřená na týmovou spolupráci
- Better Stack — kombinuje například monitoring webů, správu incidentů a technických výpadků
- Talkbase — nedávno zainvestovaná platforma pro budování komunit
- Excalidraw — virtuální tabule na kreslení diagramů
- Smartmockups — nástroj na tvorbu mockups
🔮 Předpovědi
- Budou přibývat Micro-SaaS vytvořené pomocí no-code nástrojů — například solidpixels.
- Micro-SaaS se bude dařit navzdory tomu, že velké platformy budou klonovat jejich funkce. Mohou řešit specifický use-case nebo opomíjené problémy a rychleji implementovat.
- Budou vznikat open-source alternativy velkých SaaS produktů.
- Velké platformy budou klonovat populární pluginy. Shopify nyní nabízí nativní obnovení opuštěného košíku. Outsourcují tak svůj výzkum a vývoj.
- Lifetime deals slouží k nalezení a udržení prvních zákazníků před přechodem na modely opakovaných příjmů. Například Babbel vstoupil na trh aplikací pro výuku jazyků s lifetime deal a zajistil si tak celoživotními zákazníky. Je však potřeba velká opatrnost. Firma má pořád náklady na údržbu, servery, podporu a od části zákazníků jí netečou peníze, což může být zejména u Micro-SaaS překážkou při rozvoji. Další nevýhodou je nemožnost ověřit si product-market fit a zjistit, zdali jsou zákazníci ochotni za službu přiměřeně zaplatit. Alternativou může být “neodolatelná nabídka” — stejná cena po x let pro první zákazníky nebo hodně velká sleva na první rok.
- Bude se zvyšovat počet akvizic Micro-SaaS, větší firmy si koupí konkurenci (ve specifickém segmentu) nebo rozšíří svůj záběr. Stripe a Google Analytics vám usnadní due diligence. Clearco a další společnosti vytvářejí rychlé nabídky s využitím analytiky třetích stran.
- Ke zvýšení konverzí se bude využívat Software with a Service — kombinované řešení softwaru a průběžné lidské podpory při onboardingu, integraci a využívání softwaru. Zahrnuje specializovaného account manažera, který pomáhá získat co největší hodnotu z produktu.
🌱 Příležitosti
- Zaměřte se na již existující trh za účelem snížení rizika. Nejlépe segment, který je obsluhován špatně, existují v něm specifické potřeby niche skupin a řešení velkých firem jsou příliš generická.
- Začněte u toho, co vás nebo vaše přátele štve, když pracujete nebo trávíte volný čas. Vyřešte svůj vlastní problém a prodávejte výsledek. Pravděpodobně existují lidé, kteří řeší stejný nebo podobný problém a využijí vaše řešení. Tito lidé se pak často sdružují ve spolcích a komunitách, o to jednodušeji je oslovíte.
- Případně najděte nový segment, kde největší konkurencí je tužka a papír nebo Google Sheets. Inspiraci najdete třeba u Levitio.
- Vytvořte Micro-XaaS (Micro Anything as a Service). Viz Pointa nebo Nesnězeno. Služby se obvykle dostanou k příjmům rychleji než software.
- Nemusíte vše stavět od píky — propojujte a integrujte. Můžete na tom postavit celé řešení (jako Make, původně Integromat) nebo na řešení napojit další služby (pluginy atd.) a zvýšit tím uživatelskou hodnotu.
- Využijte předplatné digitálních produktů.
Page Flows, GoRails, Storytale, JustDjango, Start React Native… - Použijte no-code nástroje k vytvoření první verze své aplikace, aniž byste rozuměli jedinému řádku kódu.
- Předprodej nebo crowdfunding snižují tržní riziko — jejich neúspěch může včas odhalit vaše nedostatky. Čím dříve o nich budete vědět, tím lépe.
- Vybudujte kolem svého Micro-SaaS komunitu, abyste se přiblížili svým zákazníkům, získali od nich zpětnou vazbu a využili síťový efekt. Dobrý nápad je podpořit jej referral marketingem (nabídnout uživatelům odměnu za doporučení produktu, například produkt zdarma na určitou dobu pro obě strany).
- Využijte komunitní platformy na sbírání zpětné vazby a vyzývejte účastníky, ať se podílí na vývoji. Podívejte se například na Notion komunitu.
- Fungovat může i dobrovolnický tým, který po stanovenou dobu pomáhá a rozvíjí u toho své schopnosti (příklad — programování, psaní wiki, podpora zákazníků, překlady, plugin, design). Pohlídejte si NDA, autorská práva a další opatření).
- Vyzvěte aktivní zákazníky k testování produktu, buďte s nimi v kontaktu a získávejte zpětnou vazbu.
- Spojte Micro-SaaS aplikace do balíčků, abyste využili cross-selling, snížili náklady na získání zákazníků a zvýšili jejich lifetime value. Viz Shoptet nebo RAYNET CRM.
- Micro-SaaS je o řešení niche problémů. Snadnou cestou je vytváření doplňků, které fungují v rámci stávajících SaaS, kde s nimi uživatelé nejsou spokojeni. Sledování recenzí a diskusních skupin vás dovede přímo k řešením, která tito uživatelé potřebují. Najděte skupinu lidí, kteří jsou zklamaní z určité části softwaru, a můžete začít.
- Digitálním světem teď hýbe především umělá inteligence, machine learning, blockchain, decentralizace a posun směrem k Web 3.0. Využijte automatizace procesů a zjednodušte si pracovní činnosti a fungování podniku. Blockchain nabízí bezpečnější prostor pro citlivá data, transparentní procesy, možnosti automatizace, dostupnost plateb v kryptoměnách a potenciálně nižší náklady.
🔥 Extra tipy od Ondry z Levitio
- Nezačínejte kódovat, dokud jste si nepřečetli The Lean Startup (a nezjistili si víc o reálných potřebách vašich budoucích zákazníků). Pomoct na začátku může taky síť inovačních center, nás nasměřovali v MSICu.
- Od začátku myslete na škálovatelnost. Zvolte vhodnou technologii, která může rychle růst a bude mít dostatečný výkon i se zvětšující se poptávkou bez nutnosti přecházení na jiného poskytovatele.
- Od začátku automatizujte, co se dá — posílání e-mailů, faktury, prodeje. Ne všude to však dává smysl. Některé věci se nevyplatí automatizovat, dokud není určitý provoz. Do té doby je lepší věnovat energii produktu.
- U většiny Micro-SaaS nemůžete mít sales team, protože ho z provizí nezaplatíte. I tady automatizace prodejního procesu a dobrá cílená propagace hraje prim.
- Myslete už na začátku na překlady. Pokud chcete expandovat do zahraničí, bude se to hodit.
- Buďte v úzkém spojení se zákazníky a neustále sbírejte zpětnou vazbu. V Levitio alespoň jednou ročně děláme 1:1 hloubkové rozhovory s různými lidmi a ptáme se, jak můžeme aplikaci vylepšit, co bychom měli udělat, aby produkt doporučovali, proč ho nepoužívají, proč ho případně přestali používat atd.
- Pricing je velmi důležitý. Doporučuji použít cenovou kotvu a první nástřel ceny velmi důkladně rešeršovat (my jsme použili Van Westendorp metodu). Na základě pricingu, velikosti trhu a penetraci trhu lze predikovat tržby (pozor na odpadlíky, viz níže).
- Onboarding je naprosto klíčový. Monitorujte, kde se lidé ve funneluzasekávají. Ideálně si s nimi zavolejte, zjistěte důvod a napravte to. Benchmarky (např. retence uživatelů nad 65 % po jednom roce je famózní výsledek).
- S tím souvisí UX design. Pokud je špatný, early adopters to skousnou, early majority už ne. Je potřeba začít do něj dávat energii včas a vylepšovat ho. Řešit konzistenci, barvy tlačítek, použitelnost na telefonech, nápovědu, prázdné screeny při založení účtu, import dat atd.
- V Micro-SaaS se dá řešit i enterprise — doprogramování funkcí na míru konkrétnímu zákazníkovi. Dává to ale smysl (většinou) jen tehdy, když se dané funkce částečně hodí i ostatním uživatelům (třeba novému segmentu).
- Klíčové je zákazníkovi vysvětlit hodnotu, kterou dostane. K tomu pomůže live demo, wiki, návody (videa), live workshopy, reference…
- Opatrně na získávaní financí skrze FFF (friends, family & fools) a angelinvestic za podíl ve firmě. Když se firma rozjede, může to dost ukrojit. Náklady se dají držet hodně nízko, pokud na tom zakladatelé za začátku pracují ve svém volném čase.
👉 Klíčové myšlenky
- Micro-SaaS je o úzkém zaměření. Velké aplikace mohou mít více funkcí, finančních prostředků a zaměstnanců, ale chybí jim zaměření. Micro-SaaS se mohou přizpůsobovat specifickým skupinám lidí.
- Externí platformy vám pomáhají najít zákazníky a snižují riziko. Nevýhodou je však placení provize.
- Technické propasti mizí a kód se stává komoditou. Na distribuci a dobré propagaci (identifikování zákazníka a efektivním zacílení) teď záleží více než kdy jindy.
- Micro-SaaS je příkladem rostoucího vlivu jednotlivců. Malé týmy dnes mohou vytvářet více a rychleji, hlavně díky low-code a no-code nástrojům.
- Platformy jako Shopify nebo Stripe outsourcují výzkum a vývoj. Nemohou předvídat všechny use cases, mohou ale kupovat vítěze.
- Úzká specializace má svá rizika. Koncentrace zvyšuje zranitelnost. A při přílišném zaměření nemusí být dost velký trh na uživení se.
🙅 Jiné pohledy
“Co když zákazník přeroste můj Micro-SaaS?”
U některých zákazníků to tak bude. Produktivizované služby jsou na tom podobně. Ale jejich efektivita spočítá v jejich schopnosti soustředění. Pokud prodáváte úplně všem, neprodáváte nikomu. Navíc i Micro-SaaS roste a dá se v budoucnu rozšířit i pomocí řešení na míru.
“Říkáte jít do rychle rostoucích trhů. Ale co dobře zavedené pomaleji rostoucí trhy?”
Na nasycené a pomalu rostoucí trhy může být těžké proniknout. Zvažte náklady ušlé příležitosti, některé bitvy se nevyplatí vést.
🔗 Další zdroje
- The Stair Step Approach to Bootstrapping • “Dle mých zkušeností je největším úskalím pro lidi, kteří se zabývají produktem poprvé, snaha vytvořit něco příliš složitého.”
- Micro Saas Idea • Newsletter o Micro-Saas
- SaaS Market Predictions • “Micro” ve slově Micro-SaaS se nevztahuje na velikost společnosti nebo produktu, ale na rozsah řešeného problému.
- Platform Risk • Příklady rizik platforem od hudby přes e-mail až po servery.
- Specialization and Trade • Síla, která stojí za úspěšnými firmami s jediným člověkem a Micro-SaaS. Máme větší pákový efekt než kdykoli předtím.
- Micro-SaaS Guide • O validaci, vytváření a prodeji Micro-SaaS aplikací.
- Traveling, Learning to Code and Bootstrapping to $25k/mo • Podcast o Storemapper, který byl vymyšlen, postaven a spuštěn během 36 hodin.
- Micro-SaaS ideas and trends for 2022
- How To Sell A Micro SaaS Company
Expertem tohoto vydání je Ondřej Běnek, Co-Founder v Levitio, který zároveň nastartoval a rozjel náš Trendsletter 💌
👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.
Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.
Kurátorka tohoto čísla: Pavlína Kadlecová z Kilty.