Trendsletter #15: Online courses

Kilta
6 min readJun 21, 2022

--

Trendsletter byl publikován 26/05/2022

✴️ Proč na tom záleží?

Vzdělání je jeden z hlavních faktorů, který ovlivní výši vaší mzdy a konkurenceschopnosti na trhu. Investujte do svého vzdělávání.

📍 Problém

Lekce naživo od těch nejlepších jsou nedostupné a drahé.

📏 Řešení

Online kurzy umí doručit podobnou přidanou hodnotu a vědomosti. Tvůrci mohou škálovat (a vydělat výrazně více) a “studenti” kurzů nemusí nikam jezdit ani vybírat úspory.

Některé kurzy navíc sdružují do komunit, nabízejí zpětnou vazbu, konzultaci s lektorem nebo vystavují certifikáty o splnění.

📙 Pojmy a dojmy

Online kurzy se dělí na dva základní typy:

  1. Self-paced kurzy (také MOOC — massive open online course) — online kurz zaměřený na neomezenou účast libovolného množství účastníků. Studující se mohou přihlásit kdykoli a postupují podle svého tempa. Tyto kurzy nabízí např. Skillshare, Udemy, EdX,… Ačkoli se jedná o rozšířenější variantu, míra dokončení se pohybuje jen okolo 3–6 %.
  2. Cohort-based kurzy — kurz má časový plán (syllabus), deadliny a je studován skupinou studentů ve stejný čas (podobně jako kurzy na VŠ). To umožňuje interakci, skupinové řešení úkolů a diskusi mezi účastníky kurzu. Díky jasnému časovému ohraničení je tento typ kurzů častěji studenty dokončen.

Byznys modelů je více, ale základní jsou také dva: platíte za kurz (nebo skupinu kurzů) nebo máte subscription.

💼 Hráči, firmy, projekty

České platformy a projekty

  • Seduo — Obecný portál s mnoha různými kurzy
  • RedButtonEdu — Témata důležitá pro růst firem
  • ArtMaster — Niche zaměření na umění, zejména hudební nauku
  • Sweetflow — Kurzy pečení
  • Naučmese.cz — Kurzy všeho druhu (zaměření spíše na offline kurzy)
  • Czechitas — (Komunitní) kurzy programování
  • Skillmea.cz — Kurzy programování
  • Digiskills — Kurzy se zaměřením na digitální dovednosti
  • Holky z marketingu — Kurzy se zaměřením na marketing a uplatnění na trhu práce
  • Kurzy pro radost — Specifické kurzy (patchwork, péče o stromy,…) zdarma.

Specifické kurzy:

Zahraniční platformy:

Skillshare, Udemy, edX, LinkedIn Learning a mnoho dalších…

A pokud hledáte kvalitní kurzy i pro vaše děti, Khan academy bude jasná volba.

🔮 Předpovědi

  • Kurzy budou častěji nabízet nějakou podobu přidané hodnoty, kterou nejde okopírovat a tedy lehce “upirátit”. Digisemestr své kurzy průběžně aktualizuje a na konci můžete získat respektovaný certifikát o splnění, ke kurzu Na volné noze si zase můžete vybrat konzultaci s lektorem, Jak na sítě pořádá jednou měsíčně online sraz, kde se vidíte nejen s lektorkami, ale i dalšími účastníky.
  • Budou vznikat stále kvalitnější kurzy, a to jak obsahem, tak formou (vizuál, audio). A budou se otevírat nůžky mezi skvělým a (pod)průměrným. Nekvalitní kurzy od neprofesionálů “infopodnikatelů” budou ztrácet na hodnotě, kvalitní kousky budou mít naopak stále vyšší cenovky.
  • Více budou vznikat kurzy typu kohort, lidí v kohortách bude méně (kolem 20) a podporovány budou komunity (kontakty, společné diskuse, prostor pro setkávání, vzájemná pomoc). Budou vznikat také offline akce pro setkání.
  • Online kurzy otevírají prostor pro rekvalifikaci lidí, což u nás není veřejný sektor schopen efektivně pokrýt. Příkladem může být 42 Prague, škola pro programování, která během prvních 4 dní získala přes 200 přihlášek.
  • Rozvíjet se budou niche témata, která budou podporovat skill-based a project-based vzdělávání. To znamená, že si účastníci kurzu prakticky ošahají téma a na konci kurzu budou mít nějaký konkrétní výstup, třeba hotové spisovatelské kreativní cvičení (nebo celou povídku) nebo hotový e-shop. Tím se vědomosti (a zkušenosti) nabité v kurzu lépe přenesou do reálné praxe.
  • Nejlepší tvůrci (superstars) získají asymetricky vysokou odměnu. Mini MBA od Marka Ritsona stojí 1800EUR + daň.
  • Platformy se budou snažit ty nejlepší tvůrce ulovit a zaplatit jim, aby přešli se svými kurzy (nebo celou platformou) pod ně. V kurzech uvidíme stále častěji product placement, který bude skrze partnerství nebo referral přispívat na chod kurzu. Partnerství se sponzorem se vyplatí přiznat.
  • Firmy si budou chtít zaplatit přístup k alumni. Ať už pro posílení svého brandu (dodají mentora, své produkty — např. SW na střih videa) nebo kvůli propojením a pracovním inzerátům.

🌱 Příležitosti

  • Jste považováni za experta? To je ideální startovní čára k vytvoření online kurzu. Váš status experta pomůže lidem v rozhodování, zda si váš kurz koupit. Svůj status můžete podpořit důkazy — rozhovoy, články s vámi, fotky z vašich přednášek atp.
  • Vašemu statusu experta pomůže také to, že máte online kurz. Pokud teprve začínáte, můžete svůj první kurz nabídnout zdarma a místo financí sbírat sledující a budovat svou značku.
  • Začněte pozvolna. Publikujte příspěvky na LinkedInu, nabídněte workshop, přednášejte studentům, napište knihu. Každý krůček vám validuje hodnotu vašeho obsahu a podpoří vaši značku. Než vytvoříte plnotučný kurz, můžete začít mini kurzem zdarma atp.
  • Vylaďte obsah i formát kurzu. Nejprve získejte zpětnou vazbu z vašich prezentací, školení a od přátel. Tu zakomponujte. A znovu. Nechcete spálit peníze za váš čas a produkci a poté zjistit, že se něco klíčového nepovedlo… Můžete si pomoct metodami z design thinking frameworku.
  • Nepodceňte uvedení kurzu na trh. Digisemestr chystá speciální videa s autory nebo úvodní earlybird slevu. Při uvedení kurz dokonce ještě ani nejde koupit. Pokud kurz připravujete s někým, můžete použít co-branding (YYY agency & Digisemestr).
  • Přemýšlejte nad přidanou hodnotou, co můžete studentům (kromě samotného obsahu) přidat. Zmíněné aktualizace, certifikáty, (online) setkání s komunitou, konzultace, pracovní listy, VIP přístup k dalším akcím/obsahu, uzavřená FB skupina,… Coursera nabízí certifikáty o splnění a lektorem známkované úkoly, pokud zaplatíte, ačkoli kurzy nabízí zdarma.
  • Zvažujete správný byznys model? Nemusíte prodávat jen kurzy, můžete zkusit také předplatné. Buď jednoho kurzu s přidanou hodnotou (konzultace, aktualizace) nebo veškerého vašeho obsahu (všechny kurzy za jeden měsíční poplatek). Podobně to dělá kurz jak na sítě, Digisemestr nebo Boldi dance.
  • máte své zákazníky a sledovatele? Vytvořte pro ně další obsah (kurz), nemusíte tak hledat nové tváře a snížíte své akviziční náklady.
  • Dlouhodobý boj pro vás bude vtáhnout lidi do vašeho kurzu. Aby si vás našli, zaplatili, kurzy dokončovali a doporučovali dál. Jak tomu můžete pomoct?
  • Komunikujte s cílovým publikem (dle zaměření kurzů) tam, kde žije.
  • Ukažte dost kvalitního obsahu. Zaujměte. Ale ne příliš mnoho, aby lidé váš kurz stále potřebovali a chtěli si jej koupit.
  • Nabízejte další přidanou hodnotu: mentoring, one-on-one konzultace, diskuse s ostatními studenty, partnery.
  • Servírujte obsah kurzu po bite-sized kouscích (3–10min jednotlivé lekce), zvýšíte tak procento lidí, kteří váš kurz dokončí. Studenti si mohou pustit celou lekci třeba při jízdě tramvají a mohou využívat ztrátové časy pro vzdělávání.
  • Nabízejte psanou, mluvenou i vizuální formu. Každý se rád učí jinak a jen videa (už) nestačí. Přidejte transcript videí i “podcastovou” formu a dejte studentům na výběr. Ideální je pro každé médium obsah lehce adaptovat.

👉 Klíčové myšlenky

  • Není to sprint, je to maraton. Vyrobit kvalitní kurz není otázkou několika dní. Vyladění dobrého obsahu, formy, propagace i všeho okolo zabere mnoho času. Než bude váš projekt online kurzů profitabilní, bude to trvat.
  • Na začátku se musíte od něčeho odpíchnout. Lidé vám musí věřit, že váš kurz je kvalitní a má cenu za něj zaplatit penězi i svým časem. Nejčastěji se tvůrci odpichují od svého statutu experta, resp. od followingu na jejich sociálních sítích.
  • Buď můžete publikovat na jedné z platforem, jako to dělá Dan Gamrot nebo Obsahovka na Seduo, nebo prodávat přes vlastní kanály a platformu, jako to dělá třeba Digisemetr. Platformy vám pomohou se zviditelněním a infrastrukturou, ale zaplatíte jim pravděpodobně nějakou (často vysokou) provizi. V opačném případě budete muset řešit web, zabezpečení, hosting, platební bránu atp.

🙅 Jiné pohledy

“Online kurzů, ebooků, článků atp. je na internetu nepřeberné množství zdarma. Proč by si někdo kupoval kurz?”

Prodejního braku je všude přehršel. Pokud nabídnete obsah vysoké kvality a přesvědčíte o tom kupující, máte vyhráno.

🔗 Další zdroje

2022 Online Learning Trends Report | Thinkific Labs Inc

Ohledně online kurzů a vzdělávání se můžete pobavit s Jiřím Fuskem, producentem, lektorem na FAMU a tvůrcem online kurzů, který spoluzaložil amos.academy. Jiří je expertem tohoto vydání trendsletteru.

👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.

Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.

Kurátor tohoto čísla: Ondřej Běnek z Kilty.

Archiv starších čísel a trendů.

--

--

Kilta

We are all about tech guilts of the 21st century and the challenges of remote work for tech designers.