✴️ Proč na tom záleží?
Prakticky neomezená nabídka produktů? S Print-on-Demand se můžete trefit do vkusu každému. Navíc můžete vhodně zpeněžit vybudovanou důvěru vašeho brandu.
📍 Problém
Skladování zboží stojí peníze a přináší tržní rizika.
K uvolnění skladů je potřeba čas, slevy nebo velký odpadový kontejner. Nic z toho není efektivní.
📏Řešení
Print-on-Demand umožňuje vyrábět na základě reálné poptávky.
Zboží je nejprve prodáno a až poté vyrobeno. To snižuje rizika trhu i náklady na skladování a přináší vyšší efektivitu nakládání s kapitálem. Můžete tak navíc nabízet velmi customizované produkty, do jejichž tvorby/designu zapojíte i kupujícího.
📙 Pojmy a dojmy
Print on Demand (POD) — Označuje tisk (výrobu) zboží, které již má konkrétního kupce. Termín byl dříve využíván v knižním průmyslu (zejména u málo poptávaných knih nemusel distributor držet na skladě tisíce titulů), později se začal používat také v dalších odvětvích (typicky textil, ale i další).
Ačkoli se zde neuplatňuje economy of scale (nižší náklady při velkovýrobě), snižují se skladovací a velkoobchodní náklady a eliminuje se riziko, že dané zboží neprodáte. Výsledná cena tak je mnohdy nižší.
💼 Hráči, firmy, projekty
- OP Tiger → velká tiskárna POD řešení pro B2B
- Printify → B2B poskytovatel POD služeb
- T-shock → trička a další POD s českou stopou
- Le Premier → košile na míru dle konfigurátoru
- Jurek Design → gravírování fotek a velkoformátových map do dřeva
- Online textil → potisk a vyšívání reklamního textilu
- Uax → originální potisky triček z české dílny
- Fler → tržiště, kde tvůrci nabízí své výrobky (a vyrábí často až dostanou objednávku)
- TeeSpring → nabízí POD produkty
- Tpop → POD udržitelné produkty z Francie
Svou verzi e-shopu pro print-on-demand nabízí i Shopify, pluginy naopak naleznete pro Wordpress.
🔮 Předpovědi
- Automatizace ve výrobě a výroba na zakázku jdou ruku v ruce. Lokální výroba “on demand” bude častější.
- Print-on-demand se prosadí také v digitálním světě. AI model dall-e-2 umožňuje generovat art works vysoké kvality dle požadavků zákazníků. Každý si tak bude moct vyrobit dílo svých představ a to si buď nechat vytisknout, nebo promítnout v digitálním rámu.
- Textil na míru bude dostupnější. Koukněte na Le Premier.
- Předprodeje budou častější. Firmy si tak pohlídají tržní riziko a pomůžou svému cashflow. Oblíbený je Hithit (příběh Vasek znáte?) nebo Kickstarter.
- Méně časté produkty budou dostupnější. Malá produkce již nemusí být vykoupena (násobně) vyšší výrobní cenou. Stačí jeden člověk, který vytvoří CAD soubor a produkt může být vyroben téměř kdekoli. Ostatně vidíme boom 3D tiskáren,…
- Poroste důležitost individuální zkušenosti, kterou si kupující nastaví přesně podle představ. Chcete být jediní, kdo bude mít tento originální pár bot, zážitek nebo itinerář dovolené?
🌱 Příležitosti
- (Vy)budujte své značce důvěru, ať už představujete firmu nebo osobnost. Operativu a distribuci lze snadno outsourcovat, důvěru nikoli. A je velmi snadné ji ztratit.
- Validujte poptávku, než začnete tvořit produkt. Travelbible nebo expanze Curve do USA používají landing page k vysvětlení produktu a waiting list.
- Nemusíte hned budovat vlastní e-shop. Klidně začněte na existujících platformách (Aukro, Alza marketplace,…) a validujte product-market fit.
- Omezte produkci, vytvářejte limitované edice. Zahalte svůj produkt/merch prémiovou emocí a nedostatkem. Petr Mára uvolňuje svůj Mementomori v omezených sériích.
- Používejte placené A/B reklamy pro testování. Kreativy, barvy, copywriting, název… najděte kombinaci, která bude fungovat.
- Nechte své fanoušky hlasovat o novém designu nebo funkcích. Může vám pomoct Productboard. Umocní to pocit sounáležitosti s vaší značkou.
👉 Klíčové myšlenky
- Print-on-Demand je klíčové propojit s dobrým a cíleným marketingem. TeeSpring v letech 2015–16 vyrostli na možnosti automatizovaného cílení reklamy podle zájmu a lokace na Facebooku.
- Příběhy a emoce navyšují vnímanou hodnotu. Nebojte se s nimi v brandingu pracovat.
- Váš produkt může mít stejné funkce a kvality. Ale nikdy nebude mít stejný příběh. Proto si značky nebudou nikdy rovny.
- Manufacturing-as-a-Service (print od demand) otevírá fyzickým produktům nové možnosti, dříve dostupné jen pro digitální produkty. Náklady na skladování jdou dolů a marže nahoru.
- Byznysy se začínají víc zaměřovat na to, co jim jde nejlíp a ostatní věci outsourcují. Věděli jste, že H&M nevyrábí oblečení? Jen dobře odhaduje trendy a umí dobře přeprodávat. Nese to však s sebou rizika.
- I velké brandy (Nike) budou dělat produkty na míru. Už jste si nadesignovali vlastní Vasky ze Zlína?
🙅 Jiné pohledy
“Jednotková výrobní cena je vyšší než u standardní masové produkce.”
- Většinou je to tak. Print-on-Demand má jiné výhody a pravděpodobně budete cílit na movitější zákazníky.
“Když vám zákazník vrátí svůj customizovaný produkt, už jej neprodáte.”
- Prodat jej bude velmi těžké. Někdy nemusíte produkty brát zpět (dražší produkty), u triček skousnete zuby.
O využití Print-on-Demand u vás ve firmě se můžete pobavit se Janem Antonínem Kolářem z Kilty a spoluzakladatelem Yadada. Jan v letech 2015–2017 vedl Jackovu Továrnu, která vyrobila přes 30.000 originálních triček na bázi print-on-demand principu. V roce 2017 Jan úspěšně prodal práva firmy.
👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.
Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.
Kurátor tohoto čísla: Ondřej Běnek z Kilty.