✴️ Proč na tom záleží?
Pandemie nás vycvičila. Všichni jsme víc online (ikdyž jsme třeba nechtěli), studenti doma, nařízené homeofficy, hybridní práce, meetingy přes Zoom. Dokonce i tradiční banky pohly s digitalizací a nedávno nemožné jde na pár kliknutí v aplikaci… Zjistili jsme, že to jde i jinak a ve velkém.
„Za třicet let, až technologie pokročí ještě dál, nebudou lidé při pohledu do minulosti vůbec chápat, proč kdy existovaly kanceláře.“
– Richard Branson, zakladatel Virgin Group
📍 Problém
Práce je koncentrovaná ve velkých městech, ale talentovaní lidé jsou rozptýlení po celé zemi (i Zemi).
Dojíždění, špatná atmosféra v týmu, přesčasy, směny o svátcích… to vše může schopné lidi odrazovat.
Firmám chybí lidi, dobří zaměstnanci se přesouvají za lepšími podmínkami (nejen platově).
Pracovní inzeráty a realita se od sebe často liší. Společnosti nejsou vždy transparentní a nalakované PR to nespraví.
📏 Řešení
Hledejte nejlepší možné spolupracovníky nehledě na jejich lokalitu.
Autentické komentáře (bývalých) zaměstnanců na sociálních sítích ukazují, kde se vyplatí pracovat. Nabídněte svým zaměstnancům férový plat, dobrou firemní kulturu a příjemné benefity (práce na dálku/homeoffice/hybridní model jsou rozhodně oblíbené).
I díky Covidu si mnoho pracovníků uvědomilo, co potřebují ke štěstí/spokojenosti. A víc peněz za cenu přesčasů a života o víkendech to není. Lidé chtějí pracovat na smysluplných věcech, které mění svět k lepšímu. Zeptejte se svých pracovníků, co můžete udělat pro to, aby jim u vás bylo líp.
📙 Pojmy a dojmy
Remote work — Zaměstnanec (nebo externista) pracuje odkudkoli — vzdáleně (často z jiné země) — a s firmou i s ostatními je ve spojení skrze internet, projektové nástroje, chaty a videokonference. Osobně se firma potkává jen na stmelovačkách nebo konferencích.
💼 Hráči, firmy, projekty
Některé celosvětově známé firmy jsou 100 % remote (Basecamp, Stripe, Gitlab,…), znáte je?
100 % remote firmy najdeme i v Česku a jedná se často o firmy (Fakturoid, Studio Skoumal, Revolgy) a komunity (Česko digital, Gug.cz), které pracují s technologiemi.
Díky pandemii jsou nově i zaběhlé velké firmy, které umožňují zaměstnancům pracovat z domu nastálo (Twitter, Square), nebo zaměstnancům umožňují home office výrazně více (u nás Liftago, Twisto, Slevomat, Shoptet, Kiwi…).
Naše Kilta je taky 100 % remote, naši členové pracují z různých koutů střední Evropy, ale občas taky ze Švédska, Holandska, Brazílie, USA, Kambodži… zkrátka odkud chtějí.
Nástroje:
Video konference: Zoom, Google Meet, Whereby, Around
Úložiště: Google Drive, Dropbox
Projektové nástroje: Basecamp, Asana,
Komunikační nástroje: Slack (& Donut), Trello,
Plánovací nástroje: Calendly, Doodle, Timezone.io
Další nástroje: Loom, Grammarly, Miro, Notion, Figma, Airtable
🔮 Předpověďi
- Coworkům a jejím komunitám se bude dařit (mimochodem, Impact Hub otevírá svou 5. pobočku ve Zlíně). Lidé se budou více sdružovat podle svých hodnot, ne podle odvětví.
- Mnohem více se bude v českých firmách využívat také hybridní styl práce — někdy doma, někdy v kanclu. Jen 14 % evropanů by se chtělo vrátit do běžného pracovního režimu, jak jsme jej znali před pandemií.
- Platy se více sjednotí a nebudou tak velké rozdíly mezi regiony. Dobrá zpráva pro Krnov, horší pro Prahu nebo Brno (Osobně známe lidi, kteří se po vypuknutí pandemie přestěhovali z Prahy na Jesenicko, protože chtěli být blíž přírodě a dál od uspěchané metropole. Pracují dál pro své firmy, ale nově vzdáleně.)
- Ceny nemovistostí ve vzdálenějších (a žadanějších) lokalitách porostou.
- Umět dobře psát bude ještě důležitější. Vzhledem k asynchronní práci se jedná o hlavní způsob komunikace (chat, Slack, dokumenty).
- Některá města nebo státy budou lákat kvalifikované pracovníky, aby pracovali u nich (a utrácely v jejich ekonomice). Podobné programy představilo Estonsko nebo Bali.
- I (vysokoškolští) učitelé mohou učit online, jak jsme se v poslední době přesvědčili. Férové zkoušky online budou brzy také standardem — české Scio přišlo s produktem ScioLink, který pomocí AI kontroluje studenty při zkouškách.
🌱 Příležitosti
- Naučte se ve firmě komunikovat asynchronně, ubude vyrušení a naskočí efektivita. Dá se tak i brainstormovat! Vyhovovat bude i spolupracovníkům, kteří můžou být zrovna na druhé straně světa.
- Nepodceňujte face-to-face setkání celé firmy, plánujte čas od času celofiremní setkání. Švédský start-up Juni nedávno sezval 70 svých spolupracovníků z celého světa do Řecka. Stále jsme lidé a vztahy se nejlépe budují, když vidíme druhého osobně.
- Podpořte své pracovníky, aby měli dobré pracovní podmínky. Přispějte jim na kvalitní zázemí (např. polohovatelný stůl, kvalitní židle i monitor) jednorázově, nebo každý měsíc, jako to dělají některé firmy, třeba Google.
👉 Klíčové myšlenky
Remote práce, hybridní práce nebo časté homeofficy mohou přinést vaší firmě i zaměstnancům svobodu, ale nepodceňte to. Je třeba se podívat na spolupráci, produktivitu, management (leadership), firemní kulturu i nábor z nové perspektivy.
Rozhodnutí kde žít a kde pracovat spolu šla ruku v ruce. To už nemusí platit a každé z těchto rozhodnutí půjde často rozhodnout samostatně. Schopní lidé přicházeli za prací, nyní práce přichází za nimi (ať už jsou kdekoli, kde je signál).
Pokud budete hledat nové zaměstnance jen v lokacích vašich poboček, vystavujete se nákladům obětované příležitosti. Poohlížejet se po lidech ve stejném (a podobném) časovém pásmu. Pro zmíněný Juni můžete pracovat, pokud žijete v časovém pásmu +-6 hodin.
🙅 Jiné pohledy
“Ne každý typ práce bude remote.”
Je to tak. S doktorem se asi raději uvidíte u něj v ordinaci. Ikdyž…
“Data pracovníků mimo kancelář nebudou v bezpečí.”
Ale to nemusí být ani u těch v kanceláři. Nemají náhodou e-mail ve svém mobilu?
🔗 Bonusové zdroje
- Přetváříte svou firmu do zcela remote režimu? Jak začít? — Jakub Zegzulka and Martin Andrle.
- Jak pracovat z domu, kavárny nebo pláže poradí zakladatelé Basecampu — kniha od Melvila
- Remote cards — nástroj pro efektivní spolupráci na dálku od brněnské Court of Moravia
- Práce z domova: Tipy, jak na home office nezblbnout (část první: denní režim a izolace) — Martin Michálek
- Nejsme roboti. Lidé potřebují i na homeofficu vědět, že o ně máte zájem, že jsou pro vás důležití.“ — Regina Kubcová
- Kvalitní práce, samostatnost vs. 8 hodin v práci a micromanagement? Totálně digitální pracovní kultura v malé IT firmě — Skoumal studio
- Zaměstnanecká spokojenost (typy výzkumů, které vám pomou pomoci pochopit, co vaše lidi trápí)
Jak nastavit remote kulturu nebo pojmout home office u vás ve firmě vám rád poradí Martin Andrle z Kilty, která je 100 % remote.
👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.
Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.
Kurátor tohoto čísla: Ondra Běnek z Kilty.