✴️ Proč na tom záleží?
Čas je to nejcennější co máme.
📍 Problém
Následujeme vzor společnosti: vystuduj, pracuj celý život a před důchodem dosáhneš finanční nezávislosti. V důchodu už nám moc času ani energie na to žít podle svých představ nemusí stačit.
Samotný důchod je díky stále odkládané důchodové reformě tak trochu nejistý. Je dobré mít finanční perspektivu ve vlastních rukou, popřípadě v kapse.
📏 Řešení
Naplánujte si, jak a kdy dosáhnout finanční nezávislosti, abyste mohli dělat finančně svobodná rozhodnutí. Finanční nezávislost vám umožní soustředit se na nefinanční formy bohatství, jako je čas, zdraví a vztahy.
Kdy se z vás může stát rentiér/ka? Své FIRE číslo si můžete spočítat, online kaluklačky tady a nebo tady. A pokud máte dobrodružnou duši, tak také tady.
📙 Pojmy a dojmy
FIRE = Financial Independence Retire Early = finanční nezávislost, jít do důchodu brzy
Pravidlo 25x (nebo pravidlo 4%) — zjednodušeně říká, že musíte mít investováno 25 násobek svých typických ročních výdajů, abyste mohli bezpečně každý rok vybrat alespoň 4 % (na pokrytí ročních nákladů) a hodnota vašeho investovaného portfolia se stále zvětšovala (nebo alespoň neklesala).
FIRE je hnutí, které vzešlo z inspirace knihy Your Money or Your Life (1992), dnes se tématu věnuje mnoho osobností včetně Scotta Rieckense nebo Tima Ferrise (Čtyřhodinový pracovní týden)
N26 rozlišuje 5 způsobů, jak dosáhnout finanční nezávislosti. Zjistěte, který vám je nejbližší? Jdou i kombinovat.
- Tradiční FIRE — zvedněte své příjmy, snižte své výdaje
- Lean FIRE — dlouhodobě snižte svůj životní standard, žijte minimalisticky
- Fat FIRE — Zvyšte si příjmy (lepší plat/agresivní investování, přivýdělek bokem…). Svůj životní standard můžete i zvýšit, nemusíte jen škrtat.
- Barista FIRE — Pracujte jen na částečný úvazek, zbytek nákladů vám pokryjí našetřené finance.
- Coast FIRE — Vybudujte si pasivní příjem pro pokrytí svých nákladů (příjmy z vašeho podnikání, kumulované úroky, dividendy,…)
🧮 Jak FIRE model spočítat
- Rozhodněte se, jak chcete žít, až se nebudete muset řídit financemi.
- Vynásobte si předpokládané náklady vašeho životního stylu 25x.
- To je vaše číslo finanční nezávislosti, kterého potřebujete dosáhnout.
- Vytvořte takovou strategii, abyste této cifry dosáhli co nejdříve → snižte své výdaje, vydělávejte víc a přebytečné finance investujte.
🔮 Předpověďi
- Práce na dálku pomůže více lidem dosáhnout finanční nezávislosti rychleji. Můžete mít stejný nebo lepší životní styl a přesto mít menší náklady. Pokud na dálku pracovat můžete, zvažte postavit dům v podhůří Orlických hor, místo koupě toho 3+1 bytu v Praze. V “extrému” můžete nomádit a pracovat z Thajska, kde budou náklady ještě menší.
- Čím jednodušší investování bude, tím bude oblíbenější a dostupnější. Bariéru výrazně snižují aplikace, v Česku jsou známé Portu a Fondee.
🌱 Příležitosti
- Podívejte se na dokument Playing with Fire (Amazon Prime).
- Začít můžete, přestože zrovna dlužíte. U nás naštěstí nejsou studentské půjčky, ale třeba máte hypotéku? Inspirujte se, jak splatit 2,5 milionu za 4 roky. A kdo ví, možná se bude opakovat i milostivé léto.
- Odkládejte stranou velkou část příjmů. Když ušetříte 10 %, máte jeden den volno každých deset dní. Když ušetříte 50 %, máte pět z deseti. A co teprve, až se ukáže síla složeného úročení…
🐿️ Snižte si náklady
- Potřebujete každý rok nový iPhone? Pozor na statusové hry, ty jsou cestou do pekel. Mezi spotřebou a investováním je velký rozdíl.
- Opravdu potřebujete auto? Nebo dokonce 2–3 na rodinu? (= kupní cena, pojištění, opravy, dálniční známky, provozní kapaliny, servis, parkování, pneumatiky a dokonce vaše zdraví). Tomáš Hajzler: “Už je to přes dva roky, co nevlastníme automobil. Osobně ty dva “car-free roky” považuji za jeden z nejlepších sociologických experimentů naší rodiny za posledních deset let (a že jich už pár bylo…”
- Ivana Martínková vysvětluje, proč si s manželem v Česku postavili jurtu, pořádala kongres alternativního bydlení a nově v podcastu Vítej doma zpovídá další “alternativce”. Zmíněná Jurta může být výrazně levnější alternativou k bydlení — bez potřeby se výrazně uskromnit.
- HN spočítaly, kde se vyplatí hypotéka a kde nájem. Zpozornět by měli lidé v Praze a v Liberci.
- Jak jste na tom v porovnání s ostatními českými domácnostmi? Můžete se porovnat, třeba najdete kategorii, kde utrácíte zbytečně moc peněz.
- Co z výdajů neseškrtnete, tam si pomožte chytrými vychytávkami, které nabízí banky při placení. Kreditní karta s cashbackem (živnostníci: Moneta; fyz. osoby: ČSOB/RB i další) nebo automatické zaokrouhlení placené částky (a odvedení peněz na spoření nebo investice).
🤝 Vydělávejte víc
- Pokud jste na volné noze, zrevidujte svou cenotvorbu.
- Pokud jste zaměstnaný/á a odvádíte skvělou práci, možná přišel čas vyjednat si lepší plat?
📈 Investujte
- Podívejte se na BROCAST #75 — Petr Mára & Radovan Vávra — Investiční speciál 2. Ty 3,5 hodiny stojí za to. V nejhorším koukněte alespoň na 2 segmenty: Investování NENÍ o důchodu, ale o FINANČNÍ SVOBODĚ a Je mi 20 let a chci se stát BOHATÝM. Jak mám ZAČÍT? Radí Petr Mára & Radovan Vávra.
- Nejnovější průzkum, jak investují nejbohatší Češi (J&T Banka)
- Výsledky průzkumu, jak investují do svého zdraví čtenáři HN (nepodceňujte svatou trojici — pravidelný pohyb, dobrá strava a spánek).
- Koukněte na rentiérský díl podcastu MoneyPenny.
- Lehce alternativní způsoby, do čeho investoval sepsal Filip Molčan.
- Pokud se nebojíte rizika, můžete investovat malé částky také do projektů z oboru, kterým rozumíte na platformách typu Crowdcube.
- Investování automatizujte, ať na něj nemusíte myslet. Trvalý příkaz na začátku měsíce způsobí, že peníze ani nebudete postrádat.
👉 Klíčové myšlenky
- Čas je to nejcenější, co máte. A nikdo vám ho nevrátí. Odkládejte velkou část svých příjmů stranou, zautomatizujte investice a zbytek s klidným svědomím klidně utraťte.
- Stačí vám v investicích postupně naakumulovat 25 násobek vašich typicky ročních výdajů, abyste nadále s klidným svědomím nemuseli vydělávat peníze aktivně.
- Základ je vědět, PROČ tohle chcete podstoupit. A nedělat si to zbytečně složité. Co máte rádi, v životě nechte. To co nepotřebujete, odstřihněte (i s náklady).
- Je to hlavně o tom, co chceme a co tomu jste ochotni (krátkodobě) obětovat. Není to o tom vyškrtat ze života všechno, co máte rádi. Je lepší škrtnout velký výdaj, jako je auto (pokud vám nevydělává na živobytí), než každé ráno litovat nekoupeného flatwhite.
- Čím víc každý měsíc odložíte stranou, tím rychleji budete za vodou. Každá koruna, kterou dáte stranou, bude pracovat pro vás. A každé složené úročení pomůže, takže není na co čekat.
🙅 Jiné pohledy
“Já svou práci zbožňuju, co bych dělal jako rentiér ve třiceti?”
Klidně to, co doteď. Nebo popíjel drink na pláži. Nebo založil neziskovku. Možná se věnoval víc rodině a blízkým? Pointa je v tom, že si můžete vybrat, jak se svým časem naložit. Máte svobodu.
“Šetřit? Já si chci života užívat.”
Nemusíte škrtat, jestli nechcete. Zaměřte se na příjmovou stránku a vydělejte víc, rozdíl pravidelně investujte.
“To ale vezme hrozně moc času.”
Čas poletí, ať se FIRE inspirujete nebo ne. Rozdíl bude za x let, kdy na tom budete buď stejně, nebo si budete moct opravdu svobodně vybírat, jak s ním naložit.
🔗 Další zdroje
- Důchodcem s rentou ve třiceti. V Americe roste hnutí za finanční svobodu a předčasný odchod do důchodu, na internetu má již půl milionu členů | HN
- Co je F.I.R.E hnutí ve zkratce? | Vysvětluje německá banka N26
- Do důchodu ve třiceti. Na americký výstřelek se chytají i Češi | E15.cz
- Kniha Proč chytří lidé dělají hloupé chyby když jde o peníze a jak tyto chyby napravit — vymeťte své psychologické překážky, které vás stojí spoustu peněz.
- Co učím své děti o financích? Legendární blog MrMoney Mustache.
V Kiltě se snažíme FIRE model aplikujeme do našich životů. Kdybyste se chtěli pobavit, rádi nasdílíme zkušenosti.
👍 Pomohlo? Přepošlete trendsletter kolegům a přátelům.
Pokud oceníte dávku inspirace a konkurenční výhody pravidelně ve vaší schránce, registrujte se k odběru.
Kurátor tohoto čísla: Ondřej Běnek z Kilty.